Většině z nás je známo, že při odšťavňování nebo při výrobě rostlinného mléko (například mandlového), vzniká určitý odpad-mandlová drť. Odpad v podobě zbylé dužiny z odšťavněné zeleniny, ovoce a v případě rostlinných mlék zůstává drť z oříšků nebo semínek. Ty nejdůležitější nutriční složky jsou již v čerstvé šťávě nebo mléku. Ovšem stále se můžeme cítit tak trochu provinile a nechce se nám vyhazovat drť do koše. Ještě větší utrpení můžeme prožívat, pokud používáme suroviny v bio kvalitě. Znám i takové, kterým právě tento důvod brání v tom, aby si připravili čerstvou šťávu. Je jim líto zbylé vlákniny. To přeci raději sním. Mám tedy v plánu sdílet recepty, které vás mohou inspirovat, jak si vychutnat čerstvou šťávu či mléko a zároveň využit drť, tak aby neskončila v koši, ale abychom si na ní pochutnali, ale v trochu jiné podobě.
S přicházející změnou počasí, i když v posledních dnech i užíváme krásného slunného počasí a díky moc za to, se mění i náš jídelníček. Přes léto, kdy jsem si dopřávala pořádnou dávku čerstvého salátu, můj jídelníček byl velmi lehký a obsahoval hodně tekutin. Nyní mám občas pocit, že potřebuji něco pevnějšího a sytějšího cítit v břiše. Stále jsem věrná syrové, čerstvé zelenině a ovoci, které doplňuji o zdravé oříšky, semínka a také nějakou tu pseudoobilovinu. Přicházející změna počasí, mě navedla k vyhledávání a vymýšlení receptů, při kterých se využívá sušička.
Tak jsem začala dělat to, že po každé výrobě nápoje REGENERACE jsem mandlovo-sezamovou drť schovávala a průběžně zamrazovala. Na konci týdne jsem vše rozmrazila a pustila se do přípravy pořádné raw pizzy, kterou jsem si prozatím dopřávala pouze v raw restauracích. Při vysoušení základu pizzy (vysouším do 42°C, tak aby se zachovaly enzymy, vitamíny a minerály) celý můj domov provoněl oregánem s cibulí, což u nás navodilo velmi pohodovou atmosféru a protože sušení, při tak nízké teplotě může trvat i 20 hodin, užívala jsem si vůni dostatečně dlouho.
Raw papriková pizza s černou kapustou
Základ na 1 pizzu
- 150 g mandlovo-sezamové drtě, která mi zůstala po výrobě mléka REGENERACE
- 150 g čerstvé papriky (použila jsem oranžovou)
- ½ cibule
- Sůl, pepř, oregáno
- Kdo chce, může také přidat olivový olej a jiné koření podle chuti
Papriku s cibulí jsem rozmixovala v mixéru, směs jsem zamíchala do mandlovo-sezamové drtě, přidala sůl, pepř a oregáno. Můžeš si přidat další koření či olivový olej podle své chutě a fantazie. Vzniklé těsto jsem vytvarovala podle dortové formy, dala na sušící tác a sušila zhruba 20 hodin při teplotě 42 °C, až byla placka pěkně krupavoučká. Pokud nemáš sušičku, můžeš sušit i v troubě při nejnižší teplotě a nechat dvířka otevřená. Zkušenost s tím nemám, ale vím, že je to docela běžná praxe, pokud nejsi majitelem sušičky.
Kešu krém
- 200 g přes noc namočených kešu oříšků
- 2 ks datlí
- 100-150 ml vody
Kešu oříšky jsem přes noc namáčela ve vodě, aby byly nutričně hodnotnější a stravitelnější. Použila jsem 200 g, protože mám mixér s velkou nádobou a menší množství se v něm špatně dělá. Kešu krém jsem na pizzu nepoužila všechen. Zbytek jsem uložila v lednici a dá se poté jíst třeba se špalíčky z mrkve, řapíkatého celeru či okurky. Kešu krém získáme umixováním výše uvedených suroviny do hladké konzistence.
Dýňový „kečup“
- 400 g dýně hokaido
- 40 g sušený rajčat
- ½ cibule
- 2 – 3 lžíce jablečného octu
- Trocha vody, ale dá se i bez
Všechny suroviny opět rozmixujeme.
Další suroviny na pizzu
- černá kapusta (tu si pěstuji na zahrádce) nebo hlávková, špenát či jiné zelené listy
- krémové žampiony
- avokádo
- cibule
- oranžová paprika
- Tamari omáčka
Černou kapustu a papriku jsem nakrájela na tenké proužky, cibuli na kolečka, avokádo na kostičky a žampióny na tenké plátky. Tamari jsem použila na zakápnutí žampiónů.
Pojďme dát pizzu dohromady
Na pizzový základ jsem nejdříve nanesla kešu krém a rozetřela po celé ploše. Doprostřed jsem dala dýňový „kečup“ a vidličkou rozprostřela, tak aby se mi kešu krém s dýňovým „kečupem“ nepromíchal, ale zůstal pěkně oddělený. Teď už stačí přidat nakrájenou zeleninu na pizzu. Začneme zelenými listy, poté přidáme papriku, avokádo, žampióny, cibuli a žampióny lehce zakápni tamari omáčkou.